Jak si zapamatovat 100 německých slovíček za hodinu?

Učíte se německy a jde vám už ze všech těch slovíček hlava kolem? Slovíčka se vám pletou a ve spojitosti se členy pro vás představují neřešitelný problém? Rádi byste se dozvěděli, jak se rychle naučit německy? Přečtěte si následující článek němčina vás již strašit nebude.

Sami jste si na sobě jistě vyzkoušeli, že biflování slovíček je nejen otrava, navíc je to ale hlavně opravdu neefektivní způsob učení. Zapomeňte na své dosavadní neúspěchy a podívejte se s námi na německá slovíčka z poněkud jiné perspektivy a vyzkoušejte si, jak se dá učit němčina zábavně.

Dejme tomu, že se chcete naučit slovíčko FROH [FRÓ] – VESELÝ, RADOSTNÝ. Za normálních okolností byste si slovíčko dokola opakovali a doufali, že si jej zapamatujete. Zkuste si ale představit následující příběh:

Přejete přátelům VESELÉ Vánoce a balíte je při tom do FROté ručníků.

Ano, je to absurdní představa, ale vězte, že vytvoříte-li si ke slovíčku nějaké spojení, zapamatujete si jej snáze. Tuto techniku na učení slovíček Jakub Pok podrobně popisuje ve své knize Jak se naučit 100 slovíček za hodinu, ve zkratce vám ji ale vysvětlíme i zde.

Metoda slovíček v příbězích

Základem je, jak už název napovídá, vytvořit ke slovíčku příběh, který bude obsahovat jak překlad slovíčka, ale také český pojem znějící jako cizí slovíčko. Nebojte, komplikovaně zní jen teorie, v praxi je to mnohem jednodušší 😊

TETA – die TANTE -> podle výše uvedeného musíme tedy najít takové české slovo, které bude znít jako německé tante. V tomto případě už to nebude tak jednoduché jako u froté ručníku, který „schramstnul“ celé slovíčko. Na druhou stranu v tom nehledejte žádnou záludnost, prostě jen místo jednoho českého pojmu, využijeme pojmy dva.

Představte si, že vaše TETA přijde na rodinnou sešlost jen v TANgách, tak jí dáte TEploměr, jestli není nemocná.

Myslíte si teď, že jsme nemocní spíše my? Nebojte, nejsme, jen čím absurdnější představu vytvoříte, tím bude, při správném opakování, trvalejší.

Jak ale na německé členy? U tety je to v pohodě, tam se člen v němčině i v češtině shoduje, je ale mnoho slovíček, kde tomu tak není. Stačí jen, když každému členu přiřadíte jednu barvu a tu pak ke slovíčku do příběhu zakomponujete.

PÍSEŇ, PÍSNIČKA – das LIED [LÍT] – dejme tomu, že každé „das“ bude vždy zastupovat zelená barva.

Představte si, že slova vaší oblíbené PÍSNIČKY máte pro jistotu poznamenána zeleným zvýrazňovačem ve své LÍTačce, abyste je nezapomněli.

Vidíte, s technikou už nebudou členy v němčině žádný problém.

Bojíte se, že by vás podobné příběhy nenapadly, nebo se vám prostě nechtějí vymýšlet? Vymysleli jsme je za vás. V naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK se nachází německá slovíčka doplněná o tyto pomocné příběhy, takže se s ní na rozdíl od jiných aplikací typu Duolingo a další, kromě procvičování, slovíčka rovnou i naučíte. Online aplikace obsahuje slovíčka vycházející ze slovní zásoby učebnice Sprechen Sie Deutsch 1 a Německy s úsměvem a slovíčka se můžete také učit podle témat.

Jsou vám slovíčka málo a rádi byste věděli, jak zvládnout němčinu kompletně? Navštivte kurz Zrychleného učení cizích jazyků, kde Jakub Pok vysvětluje, jak při učení jazyka postupovat, jak opakovat, zkrátka se dozvíte vše potřebné, abyste se zvládli naučit jednu jazykovou učebnici za 6-12 měsíců. A když píšeme naučit, myslíme opravdu naučit 😊

Vyzkoušejte:

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Vyzkoušejte nejzábavnější a nejefektivnější metodu učení cizích slovíček - pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy!

Vyzkoušet zdarma
Základní kurz Školy paměti

Základní kurz Školy paměti

Připadá Vám, že zapomínáte? Nejde Vám učení? Chcete se naučit techniky, jak si lépe a efektivněji zapamatovat informace? Právě pro vás je připraven Základní kurz Školy paměti.

Více informací o kurzu
Kurz zrychleného učení cizích jazyků

Kurz zrychleného učení cizích jazyků

Naučíme Vás speciální techniky a postup, který Vám umožní se několikanásobně rychleji naučit základní množství slovíček a frází, které budete potřebovat.

Více informací o kurzu